Eko-Okullara Hoşgeldiniz

Eko-Okullar Nedir ?

Eko-Okullar Programı, okul öncesi ile ilk ve orta okullarda çevre bilinci, çevre yönetimi ve sürdürülebilir kalkınma eğitimi vermek için uygulanan bir programdır. Katılımcı yaklaşımıyla okullardaki öğrenciler hem çevresel konularda bilgi edinirler, hem de ailelerini, yerel yönetimleri ve sivil toplum kuruluşlarını (STK) çevresel konularda bilinçlendirmede etkin rol alırlar.

Üye Girişi (Mevcut Üyeler İçin)

Şifrenizi mi unuttunuz ?

Üye değil misiniz?

Siz de okulunuzu internet sitemize üye yaparak Eko-Okullar Programı'na dahil edebilir, okulunuz için Yeşil Bayrak almaya hak kazanabilirsiniz.

Üye olmak için tıklayınız


2016-2017 Eğitim-Öğretim Yılı Yeşil Bayrak Ödül Töreni Ankara’da Gerçekleştirildi !

   
 
     Sürdürülebilir bir çevre için erken yaşta çevre bilinci oluşturulmasını amaçlayan uluslararası Eko-Okullar Programı kapsamında “Yeşil Bayrak Ödülü” almaya hak kazanan okullarımız 13.05.2017 günü Başkent Üniversitesi Ayşeabla Koleji'nde (Ankara) düzenlenen törenle ödüllerine kavuştular. 
 
     Ödül törenine; Vakfımız Yönetim Kurulu Üyesi Erol Güngör, Vakfımız Genel Müdürü Murat Yiğitol, Eko-Okullar Ulusal Koordinatörü Aynur Çimenci, Program asistanı Çiğdem Tunalı ile Türkiye’nin dört bir yanından Yeşil Bayraklarını almak için gelen 100’den fazla koordinatör öğretmen, öğrenci, idareci ve veli katılmıştır.  
 
                  
 
     2016-2017 eğitim-öğretim yılında 359 Eko-Okulumuz Yeşil Bayrak ödülüne hak kazanmış olup, önceki yıl ödülü devam etmekte olan okullarla beraber toplam Yeşil Bayraklı okul sayımız 613’e ulaşmıştır. Bu sayı, okullarımızın Eko-Okullar Programı'na verdiği önemi ve Program'ın başarısını göstermektedir.
 
     Eko-Okullar Programı 1995 yılından buyana ülkemizde Türkiye Çevre Eğitim Vakfı (TÜRÇEV) koordinasyonunda uygulanmakta olup ortaokullar, ilkokullar ile okul öncesi eğitim kurumları tarafından yürütülmekte, Program kapsamında yapılan farklı çalışmalarla çocuklarda çevre bilinci oluşturulması amaçlanmaktadır. Uluslararası alanda 58 ülkede uygulanmakta olan Eko-Okullar Programı, 2016-2017 eğitim-öğretim yılı sonunda ülkemizde 863 okulda (anaokulu, ilkokul ve ortaokul) uygulanmaktadır. Eko-Okullar Programı kapsamında, çevre konusunda yaptıkları çalışmalarında başarılı olan okullara, 2 yıl süreli Yeşil Bayrak Ödülü verilmektedir. Bu ödül aynı zamanda ilgili okulun çevreye duyarlı bir okul olduğunu gösteren uluslararası bir eko-etikettir.
 
     İki yıl boyunca özveri ile çalışıp daha güzel, yeşil ve yaşanabilir bir Dünya için çaba sarf eden tüm öğretmen, öğrenci ve idarecilerimize teşekkür eder, Yeşil Bayraklarının her zaman dalgalanmasını dileriz.