Eko-Okullara Hoşgeldiniz

Eko-Okullar Nedir ?

Eko-Okullar Programı, okul öncesi ile ilk ve orta okullarda çevre bilinci, çevre yönetimi ve sürdürülebilir kalkınma eğitimi vermek için uygulanan bir programdır. Katılımcı yaklaşımıyla okullardaki öğrenciler hem çevresel konularda bilgi edinirler, hem de ailelerini, yerel yönetimleri ve sivil toplum kuruluşlarını (STK) çevresel konularda bilinçlendirmede etkin rol alırlar.

Üye Girişi (Mevcut Üyeler İçin)

Şifrenizi mi unuttunuz ?

Üye değil misiniz?

Siz de okulunuzu internet sitemize üye yaparak Eko-Okullar Programı'na dahil edebilir, okulunuz için Yeşil Bayrak almaya hak kazanabilirsiniz.

Üye olmak için tıklayınız


Geleneksel Eko-Okullar Şenlikleri Ankara, Antalya, Eskişehir ve Bursa'da Yapıldı!

 
 
Sürdürülebilir bir Dünya için çevrenin korunması ve erken yaşta çevre bilinci oluşturulmasını öngören uluslararası Eko-Okullar Programı kapsamında bu yıl Ankara’da 14.sü, Bursa’da 9.su, Eskişehir’de 8.si ve Antalya’da 6.sı düzenlenen Eko-Okullar Şenlikleri yüzlerce çevreci öğrenci ve öğretmenin katılımı ile Mayıs ve Haziran ayları boyunca gerçekleştirildi.
 
Eko-Okullar Şenlikleri'nde amacımız;
 
- Bütün bir yıl boyunca çevre konusunda çalışmalar yapan öğrenci ve öğretmenlerimizin çalışmalarını bir şenlik havasında kutlayarak çevre halkı ile paylaşmalarını sağlamak,
- Unutulan çevre oyunlarına yeniden hayat verip çocukların doğada zaman geçirmekten zevk almalarını sağlamak,
- Daha iyi bir Dünya amacıyla çalışan tüm Eko-Okullarımızı bir araya getirerek kaynaşmalarını sağlamak,
- Çok hızlı bir şekilde tüketilen dünya kaynaklarının korunması konusuna dikkat çekebilmektir.
 
Şenlikler boyunca; balonla dans oyunu, top geçirme oyunu, ipe mandal asma oyunu, kaşıkla pinpon taşıma oyunu, halat çekme oyunu, kovaya top atma oyunu, eko-can dediki oyunu, heykel oyunu slalom yarışı, çuval yarışı gibi oyunlar oynanmakta, öğrenciler toplu olarak kumaşa hayallerindeki dünyayı resmetmekte, uçurtma uçurup birbirleriyle oyunlar oynamaktadırlar.
 
             
 
Şeniliğimize katılan ve destek sağlayan Eko-Okullar gönüllüsü tüm öğrenci ve öğretmenlerimize, il koordinatörlerimize, TÜRÇEV Antalya şubesindeki arkadaşlarımıza ve ilgili yerel yönetim temsilcilerine teşekkür ederiz.