Eko-Okullara Hoşgeldiniz

Eko-Okullar Nedir ?

Eko-Okullar Programı, okul öncesi ile ilk ve orta okullarda çevre bilinci, çevre yönetimi ve sürdürülebilir kalkınma eğitimi vermek için uygulanan bir programdır. Katılımcı yaklaşımıyla okullardaki öğrenciler hem çevresel konularda bilgi edinirler, hem de ailelerini, yerel yönetimleri ve sivil toplum kuruluşlarını (STK) çevresel konularda bilinçlendirmede etkin rol alırlar.

Üye Girişi (Mevcut Üyeler İçin)

Şifrenizi mi unuttunuz ?

Üye değil misiniz?

Siz de okulunuzu internet sitemize üye yaparak Eko-Okullar Programı'na dahil edebilir, okulunuz için Yeşil Bayrak almaya hak kazanabilirsiniz.

Üye olmak için tıklayınız


Küresel Eylem Günleri 2024 Yılı Kampanyası Başlıyor !

 

Uluslararası Çevre Eğitim Vakfı (Foundation for Environmental Education-FEE) tarafından düzenlenen Küresel Eylem Günleri Kampanyası (Global Action Days-GAD) bu yıl 22 Nisan-3 Mayıs tarihleri arasında “Pozitif Eylemlerle İklime Hazır Olmak” teması kapsamında gerçekleştiriliyor. 1993 yılından bu yana FEE üyesi bir kurum olarak 113 ülkeden çoğunluğu Eko-Okullar Programı ağına dahil 335,184 kişinin bu muhteşem kampanyaya katılmak üzere kayıt olduğunu bildirmekten mutluluk duyuyoruz!

Pozitif eylemlerle iklime hazır olmayı amaçlayan bu küresel kampanyanın detayları:

Bu benzersiz kampanya, tüm insanlar açısından iklim konusunda gerçekçi değişimler yaratmak için önemli bir şans. Ve işte FEE Küresel Eylem Günleri 2024’ün bir parçası olmak için sebepler:

  • Küresel ilişki: Geçtiğimiz yıl 80’den fazla ülkeden 217,300 katılımcı Küresel Eylem Günleri’nde yer aldı ve 2024 yılında bu sayının daha da artması bekleniyor!
  • Etkili girişimler: İklim eylemi, atık - kirlilik azaltımı ve biyoçeşitliliği koruma konularında değerlendirilebilir-ölçülebilir etkiler. Yerelde gerçekleştireceğiniz eylemler küresel anlamda pozitif değişime katkı sağlayacaktır. 
  • Esnek lokasyon: Okulda, sahilde ya da herhangi bir yerde- Nerede olursanız olun, katılabilirsiniz.   

Tüm katılımcılar bu 10 günlük kampanya boyunca  öğrencileriyle, arkadaşlarıyla ya da aileleriyle günlük yapabilecekleri etkinlik ve eylemleri içeren belgelere aşağıdan ulaşabilirler.

  • Küresel Eylem Günleri - 2024 Açıklama dosyasına ulaşmak için tıklayınız.
  • Küresel Eylem Günleri - 2024 Eğitimci destek notlarına ulaşmak için tıklayınız.

Yaygınlaştırın:

İklim aciliyeti durumuna dikkat çekmenin ve olumlu bir etki yaratmanın en iyi yolu tamamladığınız pozitif eylemleri paylaşmaktır. Bu sebeple, katılımcılardan beklenilen, kampanya kapsamında belirlenen 5 pozitif eylemden her birini gerçekleştirdikten sonra #MyActionsMatter #GlobalActionDays #GreeningEducation #GenerationRestoration #GreeningCommunities etiketlerini kullanarak fotoğraf ve yorumlarını çevrimiçi olarak paylaşmalarıdır.

Kampanya’ya ülkemizden kaç kişinin katıldığını ve kaç eylemin gerçekleştirildiğini görebilmemiz için görevleri tamamladıktan sonra Küresel Eylem Günleri Anketini doldurmanızı rica ederiz. Katılımcılar anketin doldurulmasını takiben katılım sertifikalarını alabileceklerdir.

Sorularınız ve daha fazla bilgi için ekookullar@turcev.org.tr adresinden bizlere ulaşabilirsiniz.

İklime adapte olma konusundaki heves ve gayretiniz için teşekkür ederiz.