Eko-Okullara Hoşgeldiniz

Eko-Okullar Nedir ?

Eko-Okullar Programı, okul öncesi ile ilk ve orta okullarda çevre bilinci, çevre yönetimi ve sürdürülebilir kalkınma eğitimi vermek için uygulanan bir programdır. Katılımcı yaklaşımıyla okullardaki öğrenciler hem çevresel konularda bilgi edinirler, hem de ailelerini, yerel yönetimleri ve sivil toplum kuruluşlarını (STK) çevresel konularda bilinçlendirmede etkin rol alırlar.

Üye Girişi (Mevcut Üyeler İçin)

Şifrenizi mi unuttunuz ?

Üye değil misiniz?

Siz de okulunuzu internet sitemize üye yaparak Eko-Okullar Programı'na dahil edebilir, okulunuz için Yeşil Bayrak almaya hak kazanabilirsiniz.

Üye olmak için tıklayınız


Yeşil Bayrak Ödülü Başvurusu

 

Kimler Başvurabilir

Öncelikle, başvuru yapacak okulların iki eğitim öğretim yılına ait tüm dokümanlarını (eylem planları, dönem sonu raporları ve yıllık katılım paylarını) eksiksiz ve zamanında göndermiş olmaları gerekmektedir. Belgesi eksik olan okulların başvuruları kabul edilmemektedir. Bu kapsamda başvuru yapan her bir okulun Eko-Okullar internet sayfasında yer alan okul profillerinde son 2 seneye (2022-2023 ve 2023-2024) ait 2 adet katılım payı, 2 adet eylem planı ve 3 adet dönem sonu raporu bölümünün altında "Yeşil Tik" işaretinin bulunması gerekmektedir. Başvuru yapacak olan okullar okul profillerine giriş yaparak belgelerinin tam olup olmadığını kontrol edebilirler.

Önemli Not: Belgesi ulusal koordinasyon tarafından incelenip, düzenleme - revize konusunda geri dönüt alan okullar, bu düzenlemeyi yapmadıkları taktirde Yeşil Bayrak başvurusunda bulunamazlar.

Ödüle başvurmak için okulların en az iki eğitim öğretim yılı başından beri programda yer almaları ve aynı konuyu işliyor olmaları gereklidir. Bu süre, öğretmenlerin ve öğrencilerin programa adapte olması, çalışmalarını tamamlaması ve çevrelerini bilinçlendirmeleri için gereklidir. 

Programın 7 adımını başarıyla gerçekleştirdiğine inanan Eko-Okullar Yeşil Bayrak Ödül başvurusu yapabilirler. 

Not: İçerisinde bulunduğumuz eğitim-öğretim yılının (2023–2024) ikinci döneminde Yeşil Bayrak Ödül başvurusunda bulunabilecek kurumlar;

-  Program kapsamında 2022–2023 eğitim-öğretim yılı itibari ile çalışmaya başlamış olan ve ilk kez ödül başvurusunda bulunacak Eko-Okullarımız,

-  2021-2022 eğitim-öğretim yılı sonunda Yeşil Bayrak almış olup bu sene ödül yenileme için başvuracak olan Eko-Okullarımızdır.

Başvuru Nasıl Yapılır?
Yeşil Bayrak Başvuru Formu

Başvuru formuna her okul kendi e-posta adresi ve şifresi ile okul profiline giriş yaparak ulaşabilir. Başvuru formu, Yeşil Bayrak Ödül Başvurusu döneminde açılıp  (2022-2023 eğitim dönemi için 5 Şubat 2024 tarihi itibariyle), yalnızca başvuru zamanı gelen okullarımızın erişimine açık olacaktır ( Programımız kapsamında 2022–2023 eğitim-öğretim yılı itibari ile çalışmaya başlamış olan ve ilk kez ödül başvurusunda bulunacak Eko-Okullarımız ile 2021-2022 eğitim-öğretim yılı sonunda Yeşil Bayrak almış olup bu sene ödül yenileme için başvuracak olan Eko-Okullarımız.)

Başvuru için hazırlanmış olan sorular Eko-Okullar Programı’nın yürütülmesinde temel olan “7 Adım”ı içerecek şekilde hazırlanmıştır. Bu kapsamda sorulara ayrıntılı cevaplar verilmesi Yeşil Bayrak süreci ve çalışmaların genel kapsamda görülebilmesi için büyük önem taşımaktadır.

Başvuruların her bir okul adına ayrı ayrı olacak şekilde yapılması gerekmektedir. Tüm kademeler adına (anaokulu-ilkokul-ortaokul) bayrak başvurusunda bulunacak bir okulun her kademe için kayıtlı olan okul profilinden kendi adına başvuru formunu (ve içeriği)  doldurarak yüklemesi gerekmektedir.

Başvuru formu doldurulurken; içeriği düzgün ve anlaşılır şekilde hazırlanmalıdır. Her bir soru için 5 fotoğraf (jpeg formatında) yüklenebilmektedir. 

Son başvuru 1 Mart'tır. Bu tarihten sonra başvuru formu kesinlikle kabul edilmeyecektir. 

İki yıla ait Eylem Planı ve Raporlarınızın yeniden bizlere gönderilmesine gerek yoktur. (Plan ve raporlarınız arşivimizde zaten mevcuttur ve yıl içerisinde incelenmiştir. Ancak bunların okulda tutacağınız dosyanızın içerisinde yer alması önem taşımaktadır. )

Önemli Not :  Eko-Okullar programı kapsamında bize iletmiş olduğunuz her fotoğraf Türkiye Çevre Eğitim Vakfı ve FEE tarafından basılı doküman ve online olarak kullanılabilecektir. Fotoğraflarının kullanılmasını istemeyen okullarımızın bu durumu bizlere bildirmelerini önemle rica ederiz.

 

Yeşil Bayrak Yenileme Nasıl Yapılır?

İki yıllık çalışma süresinin ardından Yeşil Bayrak almaya hak kazanan okullarımızın bayraklarının yıpranması, yırtılması vb. durumlarda okullar ekstra Yeşil Bayrak talep edebilirler.

Her okul bir yıl içerisinde yalnızca bir ekstra Yeşil Bayrak talep edebilir. Yeşil Bayrak ücreti 100.00TL olup; ücret banka hesap numaramıza yatırılarak dekontu ekookullar@turcev.org.tr adresine gönderildiği taktirde aynı gün içerisinde karşı ödemeli olarak kargoya verilmektedir.

Yeşil Bayrağı hak eden her bir okulun bayraklarını 2 yıl boyunca asma hakkı mevcuttur. Söz konusu 2 yıllık süreyi geçiren ya da Yeşil Bayrak ödülünü hiç haketmemiş olan okullar bayrak talep edemezler.