Eko-Okullara Hoşgeldiniz

Eko-Okullar Nedir ?

Eko-Okullar Programı, okul öncesi ile ilk ve orta okullarda çevre bilinci, çevre yönetimi ve sürdürülebilir kalkınma eğitimi vermek için uygulanan bir programdır. Katılımcı yaklaşımıyla okullardaki öğrenciler hem çevresel konularda bilgi edinirler, hem de ailelerini, yerel yönetimleri ve sivil toplum kuruluşlarını (STK) çevresel konularda bilinçlendirmede etkin rol alırlar.

Üye Girişi (Mevcut Üyeler İçin)

Şifrenizi mi unuttunuz ?

Üye değil misiniz?

Siz de okulunuzu internet sitemize üye yaparak Eko-Okullar Programı'na dahil edebilir, okulunuz için Yeşil Bayrak almaya hak kazanabilirsiniz.

Üye olmak için tıklayınız


Çevre ve Yenilikçi Fikirler Uluslararası Yarışması

 

Çevre ve Yenilikçi Fikirler (Environment & Innovation) Proje Yarışması Sonuçları (5. Etap/2012-2014)

Uluslararası Çevre Eğitim Vakfı (Foundation For Environmental Education - FEE) ve Toyota Avrupa işbirliği ile gerçekleştirilen “Çevre ve Yenilikçi Fikirler Projesi”nin 2012-2014 yılındaki “Sürdürülebilir Ulaşım”  konulu 5. etabının ulusal I.si Eskişehir I. Hava İkmal Bakım Merkezi İlkokuluuluslararası I.si ise Slovenya'dan Zadobrova İlkokulu olmuştur.

Eskişehir I. Hava İkmal Bakım Merkezi İlkokulu öğrencileri "Sürdürülebilir Ulaşımda Çocuk Güvenliği" başlıklı projeleri kapsamında sabit, gizli ve katlanabilir çocuk koltuğu geliştirmişler ve her bir araca üretim aşamasında eklenecek bu koltuklarla ebeveynlerin ihmalini ortadan kaldırmayı ve kazalardan çocukların en az şekilde etkilenmesini amaçlamışlardır. Öğrenciler böylece, sürdürülebilir ulaşımın en önemli alt başlıklarından biri olan "can güvenliği" konusunun önemini vurgulamışlardır.

Eskişehir I. Hava İkmal Bakım Merkezi İlkokulu _"Sürdürülebilir Ulaşımda Çocuk Güvenliği" başlıklı proje için tıklayınız.

Projenin 2012-2014 yılları arasındaki 5. etabının ulusal I. si Eskişehir I. Hava İkmal Bakım Merkezi İlkokulu öğrencileri, 31 Mayıs 2014 tarihinde Kurtköy Doğa Koleji'nde düzenlenen Yeşil Bayrak Ödül Töreni'nde projelerini tekrar sunarak ödülleri olan 2000 euro'luk çeki, Vakfımız Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Rıza Epikmen ve Toyota Türkiye temsilcisi Sayın Özge Çetin'in ellerinden almıştır.

Projeleri kapsamında Slovenyalı öğrenciler ise, okullarının tavanına bir güneş pili koymuşlar ve bahçelerinde oluşturdukları  bir şarj noktasında evlerinden getirdikleri  eski skuterlerini  depoladıkları güneş enerjisiyle şarj etmişlerdir. Bu proje ile öğrenciler geri dönüşümün ve yeni teknolojilerin sürdürülebilir ulaşım konusunda çevre dostu alternatif yollar açabileceğini göstermiştir.

Proje ile ilgili detaylı bilgilere http://www.eco-schools.org/service-menu/news/slovenian-schools-push-scooter-takes-first-place linkinden ulaşılabilir.

Çevre ve Yenilikçi Fikirler Projesi TOYOTA Avrupa desteğinde 2005 yılından bu yana yürütülmektedir. Projenin amacı; okulların günümüz çevre problemlerine yenilikçi çözümler bulabilmelerini teşvik etmektir.  Yarışma kapsamında fon alan okullar fikirlerini hayata geçirme fırsatını yakalamaktadırlar. Çevre ve Yenilikçi Fikirler Proje Yarışması 5. Etabı ile ilgili ayrıntılı bilginin yer aldığı sunuma ulaşmak için lütfen tıklayınız.

Yarışma posterini indirmek için lütfen tıklayınız.

Yarışma el broşürünü indirmek için lütfen tıklayınız.

“Çevre ve Yenilikçi Fikirler Projesi”nin 2012-2014 yılındaki “Sürdürülebilir Ulaşım” temalı 5. etabında toplam 3 ülke (Türkiye, Slovenya, Danimarka) yer almıştır.

Çevre ve Yenilikçi Fikirler Projesi 5. Etap Ulusal Yarışması jüri üyeleri  aşağıdaki kişi ve kurumlardan oluşmuştur:

  • Prof. Dr. Çelik Tarımcı_Ankara Üniversitesi
  • Prof. Dr. Ali Gökmen_ODTÜ
  • Yrd. Doç. Dr. Hediye Tüydeş_ODTÜ
  • Şebnem Anlıtan _Ankara İl Milli Eğitim Müdürlüğü
  • Umut Kır _ Toyota Türkiye

Çevre ve Yenilikçi Fikirler Projesi 5. Etap Uluslararası Yarışması jüri üyeleri  aşağıdaki kişi ve kurumlardan oluşmuştur:

  • Julie Saito, (UNESCO)
  • Rob Jong, (UNEP)
  • Carmen Madalina Cozma, (European Environment Agency)
  • Guillermo Denaux, (Toyota Motors Europe)