Eko-Okullara Hoşgeldiniz

Eko-Okullar Nedir ?

Eko-Okullar Programı, okul öncesi ile ilk ve orta okullarda çevre bilinci, çevre yönetimi ve sürdürülebilir kalkınma eğitimi vermek için uygulanan bir programdır. Katılımcı yaklaşımıyla okullardaki öğrenciler hem çevresel konularda bilgi edinirler, hem de ailelerini, yerel yönetimleri ve sivil toplum kuruluşlarını (STK) çevresel konularda bilinçlendirmede etkin rol alırlar.

Üye Girişi (Mevcut Üyeler İçin)

Şifrenizi mi unuttunuz ?

Üye değil misiniz?

Siz de okulunuzu internet sitemize üye yaparak Eko-Okullar Programı'na dahil edebilir, okulunuz için Yeşil Bayrak almaya hak kazanabilirsiniz.

Üye olmak için tıklayınız


2017-2018

2017-2018

Toyota destekli Büyük Bitki Araştırma Projesi 2017-2018 eğitim-öğretim yılında da devam ediyor. Proje ile ilgili özet bilgileri aşağıda bulabilirsiniz. Türkçe çevirisi yapılmış olan detaylı proje bilgilerine ulaşmak için tıklayınız.

  • Projede, biyolojik çeşitlilik kapsamında okul bahçesi ve çevresinde yer alan bitki ve hayvan türleri (flora-fauna)üzerinde yoğunlaşılacaktır. 
  • Proje sürecinde katılımcı okullara incelenecek türler gönderilecek ve katılımcı okullardan belirtilen türler üzerinde yoğunlaşmaları istenilecektir.
  • 2017-2018 eğitim-öğretim yılında projeye sadece 9-10-11 yaş grubu öğrencileri  dahil olacaktır. Bu kapsamda 9-10-11 yaş grubunun okulları dışındaki okulların katılım formu göndermemelerini rica ederiz. 
* 9-10 yaş, araştırmacılar
 
* 10-11 yaş, bitki dedektifleri
 
  • Projeye dahil olan okulların sorumlulukları:

* Ulusal düzeyde kayıt olmak

Çalışmalara tüm okul ve çevresini dahil etmek, birbirleriyle bağlantılı aktiviteler yapmak

* Okul ve çevresinde konu ile ilgili kampanya oluşturmak, çalışmaları takip edip ulusal koordinasyona etkinlik fotoğrafları ile beraber göndermek

* Biyolojik çeşitliliği korumak için çözüm önerileri bulup harekete geçmek
 

 

2017-2018 eğitim döneminde Türkiye'de 78 Eko-Okulumuz Toyota Büyük Bitki Araştırma Projesine kayıt yaptırarak çalışmalarını tamamlamıştır. 9-10 yaş(araştırmacılar) ve 10-11yaş (bitki dedektileri) tür kartlarına buradan ulaşabilirsiniz.
 
Okullardan gelen anket formlarına göre projeye katılan ülkemiz öğrencilerinin 2017-2018 güz dönemi farkındalık düzeyi için tıklayınız.
 
Okullardan gelen anket formlarına göre projeye katılan ülkemiz öğrencilerinin 2017-2018 bahar dönemi farkındalık düzeyi için tıklayınız.
 
Yıl içerisinde okullarımızın yaptıkları etkinliklerden örneklere https://turkey.exposure.co/ sayfasından ulaşabilirsiniz.